poniedziałek, 22 grudnia 2014

Szkolne Jasełka



 

19 grudnia w naszej szkole w obecności społeczności szkolnej, nauczycieli i rodziców uczniowie z klasy II wystąpili w przedstawieniu Jasełkowym. Przedszkolaki oraz uczniowie z klasy I śpiewali kolędy. Ponadto starsi uczniowie recytowali wiersze bożonarodzeniowe oraz zaprezentowali koncert kolęd – „Świąteczne karaoke”, wprowadzając nas w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Następnie odbyły się uroczyste wigilie klasowe z wychowawcami. 


czwartek, 27 listopada 2014

"Wesołe Kwiatuszki" w programie o przyjaźni "Dla Szymona"


          23 listopada w Szkole Podstawowej w Janowie odbyła się Impreza Charytatywna „Dla Szymona”. Uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w pomaganie 12-letniemu Szymonowi. Starsi uczniowie kwestowali a przedszkolaki - "Wesołe kwiatuszki" wystąpiły podczas imprezy w programie pt.: „O przyjaźni” przygotowanym pod kierunkiem pani J. Tomzik i pani A. Sitak.

Często dar jest niewielki, ale skutek z niego ogromny. 
                                                       Seneka Młodszy


niedziela, 9 listopada 2014

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W tym roku szkolnym po raz pierwszy uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Obchody miały na celu ukazanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi  na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Z okazji swojego święta biblioteka została udekorowana. Przygotowano gazetki oraz wystawki: „Najstarsze książki w naszej bibliotece”, „Ulubione książki naszych nauczycieli z lat szkolnych”. Tytuły swoich ulubionych książek uczniowie mogli wpisywać na okładce wielkiej, specjalnie przygotowanej księgi.



Październik obfitował w liczne konkursy: czytelnicze, literackie i plastyczne.

Najmłodsi uczniowie z klasy I brali udział w konkursie „Najładniejsza zakładka do książki”.
Laureatami konkursu zostali: Mikołaj Kempiński, Gabriela Józefowska, Oliwia Tasarz, Zuzanna Kawecka, Bartosz Ceglarek oraz Wiktoria Kowalska.
Uczniowie klasy II  przygotowywali prace konkursowe pt.: „Czego nie lubi książka?”. Laureatami konkursu zostali: Karolina Haber, Roksana Janik, Julia Rajs, Filip Hęciński, Bartosz Fiodrów oraz Julia Nowak.
Uczniowie z klasy trzeciej rywalizowali ze sobą w konkursie plastycznym na wykonanie najpiękniejszej obwoluty ulubionej lektury. Laureatami konkursu zostali: Katarzyna Kulas, Natalia Dziurkowska oraz Emil Dziurkowski.
Starsze klasy: IV, V, VI  miały możliwość zaprezentowania swoich zdolności literackich i komputerowych. Ich  zadaniem było ułożenie wierszyka na temat książki i możliwości czytania oraz przygotowanie pracy pt.: „Najciekawsze Logo Biblioteki Szkolnej”.
Laureatami konkursu literackiego zostali: Laura Kubik, Zuzanna Bielas, Ewelina Tybel – uczennice z klasy VI oraz Michał Świdnicki – uczeń klasy V.
Krzysztof Stachurski i Julia Liberda – uczniowie klasy VI, zostali laureatami konkursu na Najciekawsze Logo Biblioteki.









W październiku szczególnie uważnie śledziliśmy czytelnictwo uczniów ze wszystkich klas. Najlepszym Czytelnikiem Miesiąca została uczennica klasy II – Karlina Haber.


W bibliotece uczniowie mogli sprawdzić tempo swojego czytania. Tytuł Mistrza Szybkiego Czytania otrzymał Jakub Nabiałek – uczeń klasy VI.
Częstymi gośćmi w bibliotece byli uczniowie z klas młodszych. Podczas zajęć mieli okazję przypomnieć sobie układ i rozmieszczenie zbiorów, zasady poszanowania książek, regulaminy obowiązujące w naszej bibliotece, mogli dowiedzieć się o realizowanych programach, uroczystościach i konkursach czytelniczych.  
Członkowie koła czytelniczego „Czytelniaki” odwiedzili młodszą i starszą grupę przedszkolaków aby zaprezentować im wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz zaprosić do wspólnej zabawy z wierszami.
Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały występ starszych kolegów i koleżanek.
Najwięcej radości maluchom sprawiła zabawa z wierszem J. Tuwima pt.: „Rzepka”. Przedszkolaki przekonały się, że wiersze bawią , uczą  i pouczają.
Spotkanie miało na celu zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki, która ma  im się kojarzyć z miejscem ważnym i ciekawym w szkole, które często będą odwiedzać. 
Z wielką radością przygotowujemy się do kolejnej wizyty podczas której „Czytelniaki” zaprezentują przedszkolakom wiersze Wandy Chotomskiej.
 


Uroczyste podsumowanie konkursów odbyło się 31 października podczas spotkania autorskiego promującego artystów z naszego regionu z Panią Urszulą Ostrowską. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Janowie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa priorytetu 2: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.


Organizatorką obchodów Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych była pani Aneta Sitak.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Spotkanie autorskie z Panią Urszulą Ostrowską promujące lokalnych artystów i ich twórczość

       
31 października bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole Panią Urszulę Ostrowską, która zechciała nam opowiedzieć o swojej działalności artystycznej, pasji tworzenia, o swoich osobistych przeżyciach, które stały się genezą jej pięknych utworów poetyckich i muzycznych.
Uroczyste spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Lidia Stanior, która gorąco powitała naszego gościa. Następnie wysłuchaliśmy recytacji wybranych utworów poetki z tomiku „Myśli powszednie” w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po prezentacji nasz gość odpowiedział na wiele pytań zadanych przez młodych uczestników spotkania. Pani Urszula z wielką cierpliwością  i uśmiechem na twarzy opowiadała o tym, jak rodziła się jej pasja, o ulubionych poetach i o tym, jak powstają jej utwory. Następnie autorka solo lub z uczennicami: z kl. I – Oliwią Tasarz i z kl. VI – Pauliną Rajs grającą na gitarze, zaprezentowała swoje ulubione, bliskie sercu piosenki: „Dzięki Ci Matko”, „Nutki”, „Wiosna”, „Alarm serca”, "Życie , moje życie”, „Mrówki”, „Piosenka o uśmiechu”, „Piosenka o ojczyźnie”, które słuchacze przyjmowali z wielkim aplauzem, bijąc gromkie brawa. Ten różnorodny repertuar pokazał nam wielki talent i wrażliwość naszego gościa. Wszyscy w skupieniu wysłuchali tych pięknych utworów – radosnych, refleksyjnych, energetycznych i poważnych.  
Na zakończenie spotkania Pani Urszula Ostrowska razem z Panią Dyrektor Lidią Stanior i bibliotekarką – Panią Anetą Sitak wręczyły dyplomy i nagrody uczniom, którzy zdobyli wyróżnienia w konkursach przygotowanych z okazji Obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.











niedziela, 2 listopada 2014

Podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „JAN PAWEŁ II – ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY”


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w szkolnym konkursie plastycznym 
 „Jan Paweł II – święty uśmiechnięty”.







Wyniki konkursu

W kategorii klas I – III
I miejsce Katarzyna Kulas – uczennica klasy III
II miejsce Emil Dziurkowski – uczeń klasy III
III miejsce Natalia Dziurkowska – uczennica klasy III
W kategorii klas IV – VI
I miejsce Julia Liberda - uczennica klasy VI
II miejsce Ewelina Tybel – uczennica klasy VI
III miejsce Krzysztof Stachurski uczeń klasy VI
Wyróżnienia otrzymali:
Oliwia Tasarz – klasa I
Bartosz Ceglarek – klasa I
Wiktoria Kowalska – klasa I
Kasjan Małyska – klasa III
Kacper Fornal – klasa V
Jakub Kubik – klasa V
Justyna Borek -  klasa V
Oliwia Piszczek – klasa V
Zuzanna Bielas – klasa VI
Wiktoria Nabiałek – klasa VI
Wszyscy Laureaci konkursu otrzymali nagrody.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorem konkursu była pani Aneta Sitak

czwartek, 23 października 2014

Lekcja biblioteczna w Filii Bibliotecznej GBP w Żurawiu - KARTY KATALOGOWE ŹRÓDŁEM INFORMACJI O KSIĄŻCE

21 października uczniowie  klasy II uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Filii Bibliotecznej GBP w Żurawiu.  Lekcję przeprowadziła pani Sylwia Dziurkowska . Tematem zajęć były  źródła informacji o książce czyli karty katalogowe. Uczniowie dowiedzieli się co dzieje się z książką zanim dotrze na półkę lub do rąk czytelnika. Jak wygląda i funkcjonuje warsztat informacyjny biblioteki.  Poznali rodzaje i budowę katalogów,  elementy opisu katalogowego, czyli  kartę katalogową. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Podczas ćwiczeń samodzielnie  przygotowali  kartę katalogową.





 




 
 


środa, 22 października 2014

Nasza Szkoła po raz drugi otrzymała tytuł Mecenasa Fundacji "Pomóż i TY"


Nasza szkoła od 10 lat uczestniczy w akcji charytatywnej "Szkoło Pomóż i TY", organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i TY".
Celem tegorocznej akcji była pomoc w zakupie sprzętu do edukacji 17 - letniemu Kamilowi Dominiak, który od urodzenia choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Środki, które udało się nam pozyskać ze sprzedaży cegiełek - to kwota 300 zł.
Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

wtorek, 21 października 2014

Rabatowe Serce dla podopiecznych Hospicjum w Częstochowie „Żonkilowe pole nadziei ”



 

„Pola Nadziei 2014/2015”

Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy 
daje rzeczom kształty i kolory
Henryk Sienkiewicz


Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w Kampanii „Pola Nadziei 2014/2015”. Akcja ma na celu szerzenie idei hospicyjnej i uwrażliwienie społeczeństwa na drugiego człowieka – zwłaszcza chorego oraz pomocy w zbieraniu funduszy na rzecz Hospicjum, by mogło ono spełniać swoją misję niosąc pomoc i wsparcie ludziom chorym oraz ich rodzinom.

Rabatowe Serce dla podopiecznych Hospicjum w Częstochowie
„Żonkilowe pole nadziei ” 

15 października 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Lusławicach wraz z nauczycielami  posadzili cebulki żonkili – kwiatów symbolizujących nadzieję dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.

 Kochać człowieka znaczy czynić dobro
Lew Tołstoj