piątek, 4 grudnia 2015

Jasełka

22 XII odbyły się w naszej szkole Jasełka pt.: „Do Betlejem nie jest tak daleko”. Na scenie wystąpili nasi mali i duzi artyści. Począwszy od naszych milusińskich przedszkolaków, dzieci z klas 1-3, aż po uczniów kl. 4-6 naszej szkoły. Nie zabrakło Trzech Króli, Heroda, który targował się ze śmiercią, Aniołów, diabła i oczywiście Świętej Rodziny. Młodzi aktorzy  wprowadzili uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Najpiękniejsze jest jednak to, że dzięki swoim staraniom, zdolnościom sprawili, że autentycznym przeżyciem staje się cud Bożego Narodzenia.

Przedstawienie przygotowały panie: Aneta Sitak, Jadwiga Tomzik, Małgorzata Józefowska. 






























piątek, 27 listopada 2015

SZKOLNY PROJEKT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

1.      Temat: ,, Warto czytać!”
 SZKOLNY PROJEKT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY realizowany w roku szkolnym 2015/2016 w ramach udziału w  
Rządowym programie wspierania w 2015 r. organów prowadzących
szkoły podstawowe i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży –
„Książki naszych marzeń”
WSTĘP
Projekt przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lusławicach. Jego głównym założeniem jest realizacja głównego celu rządowego programu „Książki naszych marzeń” rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt składa się z dwóch części: „Mamo! Poczytaj mi proszę” głośne czytanie przez rodziców dla najmłodszych oraz „Czytam – rozumiem i wiem poznaję świat” działania realizowane dla uczniów klas I – III, IV – VI. 
CZAS TRWANIA: od XI 2015r. do V 2016r.
2. Cel projektu:  rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów i indywidualnych zainteresowań poprzez promowanie czytelnictwa oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.      Promowanie czytelnictwa wśród uczniów
2.      Kształtowanie aktywnej i świadomej postawy czytelniczej uczniów, między innymi poprzez korzystanie z biblioteki szkolnej dysponującej aktualnymi zbiorami, zarówno w postaci księgozbioru, jak i w postaci zasobów multimedialnych
3.      Rozwijanie kompetencji czytelniczych najmłodszych uczniów (wychowania przedszkolnego).  Rozbudzanie zainteresowania książką , czytaniem  i pisaniem, słuchaniem opowiadań, baśni. Rozmowa na temat czytanego tekstu.
4.      Rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji tekstów literackich. Zachęcanie uczniów do tworzenia własnych tekstów – z podkreśleniem potrzeby ciągłej pracy nad doskonaleniem umiejętności czytelniczych i autorskich.
FORMY REALIZACJI
1)      zakup książek w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń” , w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie użyteczne w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego;
2)      popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów:
·         przygotowanie zadań do realizacji,
·         opracowanie harmonogramu zadań do realizacji,
·         prezentacja uzyskanych rezultatów
Harmonogram zadań, formy realizacji projektu:
Zadania
Formy realizacji
Klasa
Odpowiedzialni
Zapoznanie rodziców i uczniów z projektem promującym czytelnictwo w szkole
- strona internetowa szkoły
- zebrania z rodzicami
- zajęcia z uczniami
Oddział przedszkolny
kl. I - VI

Dyrektor szkoły, wychowawcy,  bibliotekarz

Zakup książek w ramach udziału w rządowym programie „Książki naszych marzeń”
Sporządzenie listy lektur.
Konsultowanie planowanych zakupów książek z Gminną Biblioteką Publiczną w Janowie, uczniami, rodzicami, nauczycielami

Bibliotekarz
„Mamo! poczytaj mi proszę”
Głośne czytanie książek zakupionych w ramach programu „Książki naszych marzeń” przez rodziców
Oddział przedszkolny

Bibliotekarz, wychowawca
„Warto czytać!”
Konkurs literacko-plastyczny „Warto przeczytać”  - przygotowanie plakatu oraz tekstu literackiego zachęcającego do czytania
Kl. III, IV, V, VI
Bibliotekarz, nauczyciel języka polskiego
Konkurs literacki z wykorzystaniem aplikacji Story Jumper zachęcający uczniów do tworzenia własnych tekstów i ilustrowania ich  na najładniejszy wierszyk, fraszkę o książce i korzyściach czytania „Kto czyta…”

Kl. IV, V, VI
Bibliotekarz, nauczyciel języka polskiego, nauczyciel informatyki
Konkurs czytelniczy „Czytelnik miesiąca”
Kl. I - VI
Bibliotekarz

Pasowanie na czytelnika
Przyjęcie w poczet czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie Filii w Żurawiu uczniów kl. I, przygotowanie części artystycznej z uczniami kl. IV - VI
Kl. I
Bibliotekarz szkolny, bibliotekarz GBP Filii w Żurawiu
Lekcje biblioteczne
Zorganizowanie dla uczniów lekcji bibliotecznej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Częstochowie.
Lekcje biblioteczne prowadzone przez bibliotekarza w Bibliotece szkolnej.
Głośne czytanie przez nauczyciela książek zakupionych w ramach programu, rozmowa na temat przeczytanych książek, ilustrowanie wybranych fragmentów
Kl. I, II, III



Kl. I, II
Dyrektor Szkoły



Bibliotekarz

Koło czytelnicze „Czytelniaki”
Głośne czytanie przez nauczyciela lub uczniów książek zakupionych w ramach programu, rozmowa na temat przeczytanych książek, ilustrowanie ulubionych fragmentów, zabawy edukacyjne  na temat przeczytanych książek (zagadki, kalambury, rebusy, krzyżówki)
Kl. III
Bibliotekarz

Koło czytelnicze
Głośne czytanie przez uczniów książek zakupionych w ramach programu, rozmowa na temat przeczytanych książek.
Kl. IV, V
Nauczyciel języka polskiego
Promowanie czytelnictwa
Przygotowanie wystawki z pracami plastycznymi dzieci,   gazetek na temat korzyści czytania skierowanych do uczniów „17 zalet czytania książek” i rodziców „Dlaczego warto czytać?”, wyeksponowanie laureatów konkursu „Czytelnik miesiąca”, sporządzenie listy najpopularniejszych książek  z listy „Książek naszych marzeń”.

Bibliotekarz


FORMY PREZENTACJI PROJEKTU
 Prezentacja uzyskanych rezultatów.


EWALUACJA
Porównanie stanu czytelnictwa w roku szkolnym 2015/2016 z poprzednim rokiem.




niedziela, 21 czerwca 2015

Otrzymaliśmy tytuł Metropolii Produkcji Dobra

Nasz szkoła wzięła udział w akcji „Tydzień Dobrych Uczynków”, która jest częścią Projektu „Polska Fabryką Dobra”. Jednym z głównych zadań tego przedsięwzięcia jest integracja gmin w całej Polsce, by przy niewielkim wkładzie każdej z nich stworzyć największą w naszym kraju kampanię promującą wolontariat wśród dzieci i młodzieży, która swym zasięgiem obejmie nawet najmniejsze szkoły w Polsce. 
Dzięki ludziom, którzy w dniach 23-29.03.2015 r. zrobili coś dobrego dla innych powstała Mapa Dobrych uczynków, na której znalazło się 370 Metropolii Produkcji Dobra. Nasza szkoła jest wśród nich! Sprawdźcie!

wtorek, 2 czerwca 2015

Akcja „Czysty Aniołek” w naszej szkole

Znalezione obrazy dla zapytania czystyaniołek
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Czysty Aniołek" organizowanej przez Stowarzyszenie PIĘKNE ANIOŁY pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Akcja miała na celu zbiórkę środków czystości dla dzieci z najuboższych rodzin i przekazanie ich do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców, jak też nauczycieli udało się zebrać sporo środków czystości, w tym przede wszystkim mydełek, szamponów, płynów do kąpieli,  chusteczek pielęgnacyjnych dla maluchów. Wszystkie zgromadzone produkty zostały przekazane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie najbardziej potrzebującym rodzinom, dla których samodzielny zakup podstawowych kosmetyków do pielęgnacji dzieci jest często nieosiągalnym luksusem przewyższającym ich możliwości finansowe. Dziękujemy!!!

niedziela, 24 maja 2015

Finał Kampanii Pola Nadziei 2014/2015



Zakończyła się kolejna kampania pod hasłem „Pola Nadziei” prowadzona przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej – największą w regionie organizację pożytku publicznego zajmującą się osobami nieuleczalnie chorymi.
Uroczysty finał akcji odbył się 15 maja w Klubie „Politechnik” w Częstochowie. Przed publicznością wystąpił dziecięcy zespół taneczny „Kontra” zaś uroczystość poprowadzili Agata Ochota-Hutyra – aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza oraz muzyk Krzysztof Niedźwiecki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Ryszard Stefaniak – wiceprezydent Częstochowy oraz Grażyna Stramska-Świerczyńska – naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy. Podczas uroczystego finału nagrodzono laureatów konkursów: literackiego, plastycznego oraz „Żonkilowych pól nadziei”. Nagrody dla dzieci i młodzieży ufundowali prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Dodatkową nagrodą dla laureatów będzie teraz publikacja ich prac w biuletynie hospicyjnym „Palium”.



 


wtorek, 5 maja 2015

Pasowanie na czytelnika

30 kwietnia uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej w Lusławicach zostali pasowani na czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie w Filii Bibliotecznej w Żurawiu. W uroczystości wzięli udział pierwszoklasiści,  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lusławicach pani Lidia Stanior, wychowawczyni klasy I pani Kamila Świtek oraz bibliotekarki pani Sylwia Dziurkowska i pani Aneta Sitak
Uczniowie  z kl. VI zaprezentowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. W trakcie przedstawienia dzieci świetnie się bawiły, wykonywały wcale nie łatwe zadania; odgadywały zagadki, tytuły książek, rozpoznawały postacie bajkowe, układały rozsypywanki wyrazowe.  Pierwszaki swoją wiedzą pokazały, że już mogą należeć do grona czytelników. Skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po tak ważnym przyrzeczeniu pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie. Na pamiątkę tej uroczystości otrzymali dyplomy, książki, zakładki do książek i słodycze. 

 




  

 


poniedziałek, 27 kwietnia 2015

„Żonkilowe Pole Nadziei 2015”

  Pomagamy, wspieramy, dajemy nadzieję
Znalezione obrazy dla zapytania zonkilowe pole nadzieiKiedy wiosną zakwitają żonkile, to znak, że rozpoczyna się kampania Pola Nadziei. Przypomina ona o wielkiej akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Gdy pomagamy chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.

Kampania Pola Nadziei to ogólnoświatowa i ogólnopolska akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną.  Symbolem akcji jest kwiat żonkila; międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.  Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat.



Rabatowe Serce dla podopiecznych Hospicjum w Częstochowie
15 października 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Lusławicach dosadzili 50 cebulek żonkili – kwiatów symbolizujących nadzieję. Na naszej rabatce w kształcie serca rośnie już 150 żonkili. Pielęgnujemy  ją z myślą o wszystkich podopiecznych Hospicjum w Częstochowie.
 

Ból i radość leżą razem w jednej łupinie 
ich mieszanina jest ludzkim losem
Johann Gottfried Seume

 
  
  
Żyj! – krzyknęła nadzieja…Bez Ciebie nie potrafię – odparło cicho życie


 
 


Przyjaźń zapytała Miłość – Po co ty jesteś, skoro ja już istnieję? Miłość odpowiedziała – Po to, żeby zostawić uśmiech tam, gdzie ty zostawiłaś łzy

 
Miłość do cierpiących jest znakiem i miarą poziomu cywilizacji rozwoju narodu...
Św. Jan Paweł II